Без такси за изпит в елитните училища
Отпада такса "изпит" за гимназиите. От тази учебна година седмокласниците няма да подават декларация за явяване на тест. Така и родителите ще бъдат разтоварени освен от висенето по опашки, но и от парите, които досега плащаха за препитвания
2009-11-06 10:39:17
Отпада такса "изпит" за гимназиите. От тази учебна година седмокласниците няма да подават декларация за явяване на тест. Така и родителите ще бъдат разтоварени освен от висенето по опашки, но и от парите, които досега плащаха за препитванията. Тарифаа за един тест беше между 3 и 5 лв.
Улеснената процедура се налага заради новия изпит "2 в 1", който тийнейджърите ще държат от тази година. Първата част от него ще е от т.нар. външно оценяване. С него от няколко години вече се определя нивото на всички, завършващи определен клас. Такива изпити досега държаха в 4, 5 и 6-и клас. От тази учебна година обаче и седмокласниците ще се явяват на теста.
Заедно с него мераклиите за елитна гимназия ще трябва да се справят и с втори компонент на препитването. Въпросите в него ще са малко по-сложни. Той не е задължителен, но осигурява вход към елитните училища. Така седмокласниците сами ще преценяват на място дали да кандидатстват за езикова гимназия или да учат на друго място.
Писане на преразказ най-вероятно ще има именно в по-важната втора част на препитването. За първия задължителен тест кандидат-гимназистите ще имат 60 минути. Вторият ще е 90 минути и ще е в същия ден.
Новост е и че бележката от външното препитване, което ще е в края на май или началото на юни, вече ще се вписва като текуща срочна оценка. Досега учениците сами рашаваха дали да я има в дневника или не.
Въпреки, че повечето тийнейджъри не са във възторг от идеята за този задължителен изпит, той си има и добрите страни. За да не се натоварват прекалено седмокласниците, те няма да правят класни по български и математика през втория срок.
Предвижда се учениците, които се запишат в неатрактивни, но нужни специалности, да бъдат стимулирани със стипендии. Такава, например, не металургията.
Автор: Албена Иванова